Страхотен Буфон за "Скуарда адзура" при победата в Кипър
Sunday, 07 September 2008 00:47

Световният шампион Италия стартира защитата за титлата си с победа при гостуването на Кипър от група 8. В герой за "Скуадра адузра" се превърна Антонио Ди Натале, който отбеляза и двете попадения, второто от които в даденото от рефера продължение на срещата.
Звездата на Удинезе откри в 8-ата минута на мача с топовен удар от 23 метра, но преди това домакините на три пъти пропуснаха от чисти позиции.

Отново великолепен мач за италианците направи Джанлуиджи Буфон, който спаси минимум 5 гола. Домакините направиха много силен мач, но освен Буфон и късметът не бе на тяхна страна, като само в последните минути три техни удари минаха на сантиметри от вратата на гостите.

От самото начало започнаха проблемите за Марчело Липи. Още в първата минута Гамберини си извади рамото и трябваше да бъде заменен от Бардзали. През това време голът сякаш се печеше пред италианската врата, но стражът на Ювентус направи чудеса с три спасявания. При първата си атака "адзурите" поведоха, но това не спря устрема на кипърците. Под аплодисментите на местните фенове играчите на Анастасиадес продължиха да атакуват. В 18-ата минута последва втора принудителна смяна за гостите. Този път контузия получи Фабио Гросо, който отстъпи място на Касети. Именно играчът на Рома бе в основата на равенството на Кипър в 29-ата минута. Буфон направи поредното си страхотно спасяване, като парира удар на Хараламбидес от два метра, но Касети се засуети и връхлитащият Алонефитис изравни. Малко преди това Буфон пак бе предотвратил сигурен гол на останалия сам срещу него Константину, а Фабио Канаваро със сетни усилия изби пред голлинията удар на домакините. Най-доброто положение за Италия пропусна Андреа Пирло, който от три метра не успя да нанесе точен удар.

На полувремето Липи извади Лука Тони и го замени с Дженаро Гатузо. По този начин той усили халфовата линия и остави напред само Алберто Джилардино. Това даде повече увереност на световните шампиони и те започнаха по-често да стигат до вратата на Йоргалидис. Все пак най-чистото положение отново бе за домакините, след като в 76-ата минута Кристофи се справи с Канаваро и Дзамброта и излезе сам срещу Буфон, но стреля в аут от 10 метра.

До края на мача само по чудо топката не влезе във вратата на италианците. На два пъти след центриране от корнер Хараламабус изпревари всички, но от три метра първо стреля на сантиметри отляво на на вратата, а няколко минути по-късно изстрелът му мина отдясно на вратата.

Така се стигна до последната минута, когато светкавична атака на Италия мина през Джилардино, който с пета намери Каморанези, а той технично изведе Ди Натале, за който бе детска игра да се разпише за крайното 2:1 в тяхна полза.

Селекционерът Марчело Липи изрази голямо задоволство от постигната победа, но призна, че е тя е дошла благодарение на късмета: "Няма съмнение, че си тръгваме от Кипър с много повече от това, което най-вероятно заслужавахме. Имахме голям късмет, като се надявам да го имаме и в бъдеще. Бяхме изключително затруднени от нашия противник, който е във форма, докато ние все още сме далеч от най-добрата си кондиция, след като сезонът ни тепърва започна. Знаехме, че ще бъде много трудно, особено с трима нападатели, но за съжаление  в защита направихме две принудителни смени до 15-ата минута и това повлия. Важното е, че спечелихме три точки и се надяваме да сторим това срещу Грузия в сряда", коментира Липи.