38 Сампдория X-X Ювентус

* Италианската федерация си запазва правото да променя първоначалните дати и часове на срещите.

Италия победи Грузия и стана едноличен лидер
Thursday, 11 September 2008 00:33

italia_gruzia.jpg Световният шампион Италия победи с 2:0 Грузия и излезе начело в Група 8 от световните квалификации за Мондиал 2010. В другия двубой Черна гора и Република Ирландия не успяха да се победят и завършиха 0:0, което изстреля автоматично момчетата на Марчело Липи на първото място в групата.

На стадион "Фриули" в Удине "адзурите" без да блестят стигнаха до трите точки с два гола на Даниеле Де Роси. Халфът на Рома откри резултата с невероятно красив гол в 17-ата минута, когато финтира бранител на гостите и топовен удар от 25 метра с левия крак препарира вратаря Лория. В 89-ата минута халфът на Рома удвои с диагонален изстрел в наказателното поле. Това бе трети гол на полузащитникът срещу грузинците, след като се разписа срещу тях и в европейските квалификации.

Марчело Липи бе направил три промени от мача с Кипър. Легроталие и Досена смениха контузените Гамберини и Гросо, докато Акуилани се появи в халфовата линия за сметка на Алберто Джилардино, който бе партньор на Лука Тони в първия мач.

Италианците започнаха вихрено мача и натиснаха своя съперник още в началото. Така в 17-та минута се стигна до първото попадение, когато Даниеле Де Роси овладя и реализира хладнокръвно в мрежата на гостите. Вратарят на италианците Джанлуиджи Буфон почти остана без работа в двубоя, а играчите на Липи показаха, че могат да се забавляват на терена.

След почивката Липи се ипита да освежи видимо изтощения си тим, като вкара Якуинта, Дел Пиеро и Паломбо, съответно на мястото на Тони, Ди Натале и Пирло, който получи жълт картон през първата част. Така, след 70-тата мин. на терена имаше цели 5 "бианконери" - Буфон, Легроталие, Каморазнези, Якуинта и Дел Пиеро. Последният бе в основатана на втория гол, след като в 89-та мин по прекрасен начин асистира на Де Роси, който донесе победата на своя тим оформяйки крайното 2:0

Така Италия оглави Група 8 с пълен актив от 6 точки. На второ място е тимът на Република Ирландия с 4 точки, следван от Черна гора с 2, България е на четвърта позиция с една точка, но и мач по-малко. Кипър и Грузия са след "трикольорите" ни и все още нямат записани точки в актива си.

Следващият мач на италианците е срещу България на 11 октомври на стадион "Васил Левски"