38 Сампдория X-X Ювентус

* Италианската федерация си запазва правото да променя първоначалните дати и часове на срещите.

Италия би Черна гора, Липи с 30 мача без загуба
Thursday, 16 October 2008 02:38
aquilani_vs_cg.jpgСветовният шампион Италия победи с минималното 2:1 състава на Черна гора в квалификация за Мондиал 2010, с което "Скуадра адзура" събра значителен актив от 10 точки в групата, в която сили с останалите мери и България.

Още от първите минути домакините наложиха натиск и пръв по посока на вратата на Черна гора стреля Андреа Досена, но ударът му по земя премина в страни. В 7-ата минута Пепе се засуети на метър пред голлинията и стражът на гостите Полешкич улови топката в последния миг.

Минута по-късно обаче световните шампиони все пак достигнаха до гол - отново замесен бе Пепе, като 25-годишният нападател на Удинезе, който дебютира с националната фланелка срещу България в събота, проби от дясно и намери с прострелно подаване Акуилани, който на празна врата откри резултата.

Първата сериозна опасност пред гостуващия тим се откри в 16-ата минута, когато Зверотич имаше шанс да завърши една акция на своите, но последна преграда пред гола се оказа Джанлука Дзамброта. В 18-ата минута обаче наследниците на Деян Савичевич имаха повод за радост - Вучинич получи удобна топка на скорост, напредна и въпреки съпротивата на Киелини, нападателят успя с левия крак да матира Марко Амелия - 1:1.

Отговорът на тима на Липи дойде точно десет минути по-късно, когато с воле и малко помощ от крак на защитник Акуилани отново изведе "адзурите" напред в резултата. В последните минути на полувремето черногорците демонстрираха завидна увереност и принудиха световните шампиони да се бранят така, както преди това Грузия в големи периоди направи с България.

След почивката италианците започнаха по-активно. В 54-ата минута обаче Амелия с върха на пръстите си изби коварен удар на нападателя на Фиорентина Стеван Йоветич. Последва удар с глава на Даниеле Де Роси, но страничната греда помогна на Полекшич. Въпреки натиска на балканците до края, те така и не успяха да изравнят резултата, което донесе нови три точки към актива на световния шампион (три победи и един равен). Футболистите на Зоран Филипович остават с две точки на сметката си. България е трета в подреждането с 4 точки.

Това бе 30-ят мач без поражение за Марчели Липи начело на "адзурите" и така той задмина рекорда на Виторио Поцо.