Юве смрази надеждите на Зенит
Wednesday, 26 November 2008 11:37

cover_1_zenit.jpg Ювентус подейства като тежка слана на надеждите на Зенит за класиране на осминафиналите в Шампионската лига. "Бианконерите", които си осигуриха участие в следващата фаза още преди 2 седмици, завършиха 0:0 в студа на стадион "Петровски". Зенит остана трети в групата с 5 точки от 5 мача.

Противно на очакванията и на изказванията си треньора на Юве Клаудио Раниери пусна титулярите. Единствено Амаури остана резерва за сметка на Якуинта. В игра бяха Дел Пиеро, Недвед и Каморанези. Обещанието на Раниери, че Джовинко ще е титуляр не бе изпълнено. Той и другия младок Де Челие останаха на пейката.

През първото полувреме и двата отбора имаха своите положения, но от Юве трябва да съжаляват повече. Играчите на Раниери удариха 2 греди. В 9-ата минута Каморанези центрира от фаул, Мелберг засече топката с глава, но тя срещна десния стълб зад Малафеев.

Юве продължи да играе по-добре в началото на полувремето и в 21-ата минута имаше отличен шанс да открие резултата. Недвед изведе чудесно Молинаро отляво, той върна към Якуинта, който от движение отново нацели гредата зад Малафеев. След това топката се върна при Молинаро, който пусна към Каморанези, но той не уцели вратата от 5 метра.

Постепенно Зенит изравни играта. В края на полувремето домакините имаха няколко отлични възможности. В 38-ата минута Тимошчук стреля от около 25 метра, но Манингер изби топката, която влизаше в долния десен ъгъл на вратата му. След корнера Денисов вкара гол, но той бе отменен заради засада.

Зенит продължи да напада и след почивката. Дани бе на крачка от гола в 50-ата минута, но Манингер изби топовния му шут. Отговорът на Юве бе светкавичен. Дел Пиеро направи пропуск, какъвто рядко в кариерата си е правил. Якуинта му поднесе топката на 5 метра от вратата, но капитана на Юве не можа да играе с нея, тъй като защитник на домакините изби с акробатичен шпагат.

Зенит също изпуснаха подобно положение. В 66-ата минута Аршавин проби отдясно и пусна отлична топка за Дани. Бразилецът, който струва на руснаците 30 млн. долара, остана сам срещу Манингер, но се забави и докато стреля топката му бе избита от Маркизио. Веднага след това Погребняк нацели гредата зад Манингер с хубав удар от 25 метра. До края Зенит имаше още няколко възможности, но ги пропиля.

Юве записа осми пореден мач в евротурнирите без загуба. Последното поражение на "Старата госпожа" бе на 28 март 2006 г. от Арсенал. Освен това торинци продължават без допуснат гол  срещу руски отбори. От четири мача "бианконерите" имат три победи и голова разлика 5:0. Зенит пък продължава без успех срещу италиански тим.

В другия двубой Реал Мадрид победи БАТЕ Борисов с 1:0 също при минусови температури в Минск и придружи Юве в следващата фаза. Следващите двубои са на 12 декември - Ювентус посреща БАТЕ, а Зенит гостува на Реал. Единствената въпросителна в тази група е кой ще е първи и кой втори, което има значение при жребия за осминавиналите. Юве се нуждае от равенство за да оглави крайното класиране и да срещне някой измежду вторите отбори в другите групи на осминафинала през пролетта.