38 Сампдория X-X Ювентус

* Италианската федерация си запазва правото да променя първоначалните дати и часове на срещите.

Италия победи Черна гора с 2:0 като гост
Sunday, 29 March 2009 23:26
buffon_nazionale.jpgСветовният шампион Италия продължава успешното си представяне в световните квалификации в нашата група 8. "Адзурите" записаха четвъртия си успех в кампанията, побеждавайки с 2:0 Черна гора в Подгорица. Така в досегашните пет мача единтсвено "трикольорите" не допуснаха поражение от играчите на Марчело Липи, след като записаха равенство 0:0 на "Васил Левски". След тази победа италианците се откъснаха на върха в групата с 13 точки, като имат две повече от Ейре с който се срещат в сряда и цели девет повече от нас, но и мач повече.

Тази вечер пред 11 500 зрители двата тима си поделиха по едно полувреме, но головете падаха само във вратата на Полекшич. Точни за гостите бяха Пирло в 10-ата минута от дузпа и Пацини в 74-ата.

Срещата започна с лек териториален превес на Италия, но първото положение в мача дойде в 9-ата минута и бе за домакините, когато Вукчевич стреля нелошо от фаул, но над вратата. Само минута по-късно при едно центриране в наказателното поле на Черна гора Батак игра с ръка и подари дузпа на "адзурите". Пирло застана зад топката и с техничен удар откри резултата.

Две минути по-рано Антонио ди Натале напусна терена поради травма, като бе заменен от съотборника си в Удинезе Пепе. Интересното е, че атаката на гостите бе съставена изцяло от бивши и настоящи играчи на "фриуланите".Триото Виченцо Якуинта, който е бивш капитан на тима от Фриули, Ди Натале и Куалярела бе избрано от Липи.

Минути след гола домакините заиграха много нападателно и заредиха атака след атака към Буфон, но защитата на гостите удържаше техния натиск. Все пак в 17-ата минута при един грешен пас Йоветич открадна топката и откъсвайки се бе спънат от Канаваро. Защитникът на Италия обаче бе пожален от съдията и получи само жълт картон. Три минути по-късно пък дойде най-чистото положение за гостите. Пепе бе изведен с дълъг пас зад защитата, но вместо да вкара втори гол, той стреля нескопосано над вратата.

Черна гора пък продължи да бъде отборът, който диктува събитията на терена в търсенето на изравнително попадение. В 29-ата минута Йоветич направи нов пропуск, след слаб удар от границата на наказателното поле. В същото време Италия играеше затворено и предимно на контраатаки, които обаче не застрашаваха реално вратата на домакините. В 41-ата минута пък Вукчевич направи непростим пропуск от малкото наказателно поле, но в последствие се оказа, че той е бил и в засада.

През втората част гостите започнаха много по-нахъсано. Още в 49-ата минута Якуинта пропусна от изгодна позиция от точката на дузпата. В 53-ата пък далечен удар на Де Роси попадна в ръцете на Полекшич. Домакините пък загубиха добрия си ритъм от първата част и трудно минаваха центъра. Все пак в 67-ата минута те създадоха най-добрата си ситуация за гол, когато след центриране на Бошкович, Джалович засече топката от близо, но Буфон виртуозно запази вратат си суха.

Италия обаче продължи да атакува и дебютанта Джампаоло Пацини в 69-ата минута пропусна останал сам срещу вратаря. Той замени Якуинта десет минути по-рано, което бе първата му изява с представителния отбор на Италия. Нападателят обаче бе безгрешен в 74-ата минута, като отпразнува дебюта си с гол. Голмайсторът на Сампдория получи отлично центриране от Пепе и с глава отбеляза за 0:2. Това като че ли сложи точка на спора и до края мача се доиграваше и нормално завърши при този резултат.

Черна гора пък заема предпоследното 5-то място с едва 2 точки.

Черна гора - Италия 0:2