Италия се класира за Мондиала
Sunday, 11 October 2009 20:16
camoranesi_italia.jpgСветовният шампион Италия се добра до класиране за финалите на Мондиала в ЮАР следващото лято, като "адзурите" губеха в резултата при гостуването си на Ирландия секунди преди края. Тогава не сцената се появи звездата на Фиорентина Алберто Джилардино, който с леко засичане на топката от близо фиксира крайното и успешно за отбора му 2:2.

По този начин единственият европейски тим с четири спечелени световни купи ще има честта да защитава отличието си от Германия в Африка.

Селекционерът на световните първенци Марчело Липи заложи на схема 4-2-3-1,
като пред атакуващите полузащитници Каморанези, Пирло и Ди Натале действаше Винченцо Якуинта. Като опорни халфове Липи пусна Де Роси и Паломбо, а карето в отбрана пред Буфон бе Дзамброта, Легроталие, Киелини и Гросо.

Първото полувреме бе интересно, като в него зрителите на "Кроук Парк" видяха две попадения. В осмата минута Глен Уилън от домакините намери свободно пространство пред италианската врата и с чудесен удар от дясно не остави шансове на Джиджи Буфон за 1:0. Постепенно "адзурите" се окопитиха и започнаха да застрашават вратата на Ейре. Първи това стори Фабио Гросо, преди в 26-ата минута Мауро Каморанези да засече с глава центриране от корнер на Пирло за 1:1. Това бе пети гол за атакуващия футболист на Ювентус, който днес изигра своя юбилеен мач № 50 с екипа на световните шампиони.

След почивката двата отбора продължиха да търсят гола. Нещата отиваха към равенство, когато в 87-ата минута Шон Сейнт Леджър попари италианците с хубав изстрел от близо с глава. Остро центриране от фаул от ляво бе засечено от защитника на Мидълзбро и Ейре поведе с 2:1. Леджър бе изпуснат от резервата Джилардино и от близо не остави шансове на най-добрия вратар на Мондиал 2006. Джила обаче се реваншира за грешката си и в последната минута на редовното време нападателят засече пас по земя на Якуинта, за да прати топката покрай плонжа на Гивън за 2:2.

Така Италия вече е недостижима на върха в нашата група, кръг преди края на квалификационната кампания, като отборът на Липи ще има шанса да преследва пето злато на Мондиала идното лято. Италианците се класираха за 17-о Световно първенство, като те не са пропускали най-големия форум във футбола от далечната 1958 година.

След мача, щабът на "Скуадрата", както и самите играчи изразиха задоволството си от предсрочното класиране за Мондиала в ЮАР и смятат, че равният резултат е справедлив.

ИРЛАНДИЯ - ИТАЛИЯ 2:2