Милан унизи Юве в нощта на сбогуванията
Sunday, 16 May 2010 10:18
cannavaro_mil1.jpgТрагичният сезон на Ювентус завърши по подобаващ начин с 15-ата загуба на тима за сезона.
"Старата госпожа" бе категорично надиграна с 3:0 и от Милан в дербито от последния кръг в Серия А. Така торинци записаха най-слабия си сезон от 1961-62 година.

Това пък бе последен мач за двамата треньори Леонардо и Дзакерони, както и за Нелсон Дида и Джузепе Фавали. Почти сигурно от Юве пък си тръгват Фабио Канаваро, Мауро Каморанези и Джанлуиджи Буфон.

Тифозите на "бианконерите" за пореден път хвърляха бомбички, опитвайки се да прекратят срещата, скандираха срещу ръководството заради слабото представяне на тима и в крайна сметка напуснаха стадиона 15 минути по-рано, също като знак на протест.
Привържениците на Милан пък показаха несъгласието си с президента Силвио Берлускони относно раздялата с наставника Леонардо. На стадиона бяха издигнати много транспаранти и често се чуваха скандирания срещу боса. Феновете са недоволни и от липсата на достатъчно инвестиции в отбора и заради това, че не се подновяват договорите на важните фигури в тима.

Срещата започна доста динамично и още в 3-ата минута Винченцо Якуинта имаше чудесна възможност да открие резултата в полза на гостите, но останал очи в очи с Нелсон Дида, стреля покрай вратата.  Милан пък отговори с опасен удар с глава на Пато, който обаче не бе проблем за Джиджи Буфон. В 12-ата минута пък силен удар по земя на Маркизио от около 20 метра бе спасен с мъка от бразилския страж на домакините. Двата отбора играеха много открито и положенията се редяха ту пред едната, ту пред другата врата. Само 2 минути по-късно обаче "росонерите" успяха да открият резултата. Лука Антонини открадна една топка в центъра на терена и постави началото на контраатака, която бе завършена от самия него. Той бе изведен от Зеедорф сам срещу вратаря, стреля с десния крак, топката рикошира в крака на притичалия Канаваро и прехвърли Буфон за 1:0.
В минутите след гола "росонерите" взеха нещата в свои ръце и не позволиха на своя съперник да се върне в мача. В 28-ата минута пък след една бъра атака Алешандре Пато изведе Роналдиньо в наказателното поле и бразилският плеймейкър хладнокръвно реализира втори гол за своя тим.
Едва в края на полувремето Ювентус се съвзе и на два пъти можеше да намали резултата. Първо в 39-ата минута Алесандро Дел Пиеро стреля опасно, но Дида успя да спаси, а минута по-късно Фабио Канаваро отправи удар с глава, но топката профуча покрай вратата. Секунди преди последния съдийски сигнал пък Хасан Салихамиджич имаше отлична възможност да се разпише, но техничният му удар от дъгата прелетя опасно над вратата на Дида.

На почивката Дзакерони замени Буфон с Манингер и още в 50-ата минута австрийският страж трябваше да се намесва решително и да боксира мощен удар от фаул на Алешандре Пато. Милан отново притисна съперника си в началото на втората част, а Ювентус така и не можеше да намери противодействие на играчите в червено и черно.
В 67-ата минута обаче вече нямаше прошка. Центриране на Дзамброта не бе добре изчистено от Зебина и попадна право в Роналдиньо, който с техничен удар с десния крак забоде неспасяемо топката в долния ляв ъгъл за 3:0, вкарвайки втория си гол в мача.
От този момент нататък срещата се доиграваше и гостите малко се съвзеха и успяха на няколко пъти да отправят опасни изстрели към Дида, но бразилският страж бе на мястото си.
В край на мача пък Леонардо реши да замени Джузепе Фавали, а след това и Нелсон Дида, за да може двамата да получат заслужените овации от публиката на Милан, в последния си двубой за тима. Бразилският страж завършва кариерата си на "Джузепе Меаца" като най-успешният вратар в историята на "росонерите".

След тази победа Милан събра актив от 70 точки и остава с бронзовите медали. Ювентус пък завършва на 7-ото място с едва 55 точки.

Милан - Ювентус 3:0
1:0 Антонини 14'
2:0 Роналдиньо 29'
3:0 Роналдиньо 67'

Милан: Дида (Абиати 87'), Дзамброта, Тиаго Силва, Фавали (Неста 61'), Антонини, Гатузо, Пирло, Зеедорф, Пато, Роналдиньо (Индзаги 71'), Бориело

Старши треньор: Леонардо

Ювентус: Буфон (Манингер 46'), Зебина (Касерес 76'), Канаваро, Киелини, Гросо, Салихамиджич (Каморанези 46'), Поулсен, Маркизио, Кандрева, Дел Пиеро, Якуинта

Старши треньор: Алберто Дзакерони

Жълти картони: Гатузо, Роналдиньо (Милан), Канаваро, Гросо (Ювентус)