„Кивитата” задавиха световния шампион
Sunday, 20 June 2010 19:42
iaquinta_cannavaro_italia.jpgПоредната изненада на Мондиал 2010 в ЮАР е факт. Световният шампион Италия не успя да победи смятания за най-голям аутсайдер на първенството тим на Нова Зеландия при равенството 1:1 след голове на Шейн Шмелц (7) и Виченцо Якуинта от дузпа (29). Така изненадващo класирането на „Скуадра адзура” на осминафинала е под въпрос, след като отборът записа второ равенство и има две точки след първите два мача. Толкова имат и „кивитата”, които преди няколко дни записаха първата си точка на световни първенства с гол в 93-ата минута срещу Словакия при равенството 1:1.

Днес тимът на Рики Херберт игра отлично в защита и позволиха на първенците на планетата да застрашат пазилия отлично вратар Марк Пейстън само с удари отдалеч.

След равенството с Парагвай на старта Марчело Липи реши да смени схемата 4-2-3-1 и заложи на схема 4-4-2. Въпреки това освен получилия травма срещу южно-американците Джанлуиджи Буфон, заменен от Федерико Маркети, останалите 10 играча бяха същите, а само Виченцо Якуинта играеше в тандем с Алберто Джирадино, а не на крилото.
В защита отново бяха подредени Дзамброта, Канаваро, Киелини и Кришито, а Даниеле Де Роси, Рикардо Монтоливо, Симоне Пепе и Клаудио Маркизио бяха халфовете на „адзурите”.

Срещата започна с леко предимство за Италия, но „кивитата” изненадващо успяха да поведат в резултата още в 7-ата минута. След центриране от фаул от почти централната линия, Канаваро не отигра добре топката и я спря за Шейн Смелц, който от два метра я мушна под плонжа на Маркети и даде шокиращ аванс за Нова Зеландия.
Две минути по-късно Италия можеше да отбележи при почти идентична ситуация. Остро центриране на Монтоливо от фаул не бе засечено от никой в наказателното поле на „кивитата”, за да стигне до вратаря Пастон, който изби с мъка. С течение на времето натискът на Италия се увеличи, а в 17-ата минута Джорджо Киелини не успя да уцели вратата от малкото наказателно поле с удар от въздуха.
В 22-ата минута удар на Дзамброта премина на около педя от сглобката, а в 27-ата страхотен шут на Монтоливо от дъгата препарира противниковия страж, но за съжаление на Марчело Липи топката срещна десния страничен стълб. Минута по-късно обаче „Скуадра адзура” получи правото да изпълни дузпа, след като Смит задържа Де Роси в наказателното поле, а Якуинта не сгреши от бялата точка и направи 1:1. До края на полувремето Италия продължи да натиска своя съперник, но стигна само до един силен удар на Де Роси в последната минута от дъгата, който бе спасен от Пастон и така резултатът се запази равен.

На почивката Марчело Липи направи две смени и пусна в игра Ди Натале и Каморанези на мястото на разочаровалите Джилардино и Пепе. Още в 46-ата минута Ди Натале можеше да вкара втори гол за „адзурите”, но негов удар от малък ъгъл бе спасен от вратаря Пастон.
В 63-ата минута Вичелих можеше да изведе „кивитата” отново напред в резултата, след като стреля от воле от границата на полето, но за щастие на Маркети топката премина покрай десния страничен стълб. Въпреки тоталното надмощие на световния шампион, Скуадра адзура така и не стигна до втори гол.
В 70-ата минута пък Монтоливо стреля много силно от около 20 метра, но отново Пастон спаси своя отбор от сигурен гол.
Натискът на „адзурите” стана още по-масиран в последните минути, а Якуинта, Ди Натале и Каморанези видяха как своите удари излизат в аут. В 82-ата минута пък Киелини стреля неточно с глава, а в ответната атака резервата Ууд можеше да донесе успеха за Нова Зеландия, след като се подигра с Канаваро и стреля опасно с левия крак по диагонала, но топката премина на сантиметри от левия страничен стълб.
Две минути преди края на редовното време Пастон отново спаси своя отбор, след като изби страхотен удар от дъгата на Мауро Каморанези. В крайна сметка обаче натискът на Италия не доведе до нищо и резултатът остана непроменен.

След изиграването на вторите мачове в група „F” ситуацията е следната – Парагвай е лидер с 4 точки, Италия и Нова Зеландия имат по 2, а Словакия е на последното място със само 1 точка в актива си. Така в групата и четирите отбора на практика запазиха шансове за продължаване на осминафиналите на Мондиала.
При третото завъртане в групата, Скуадра адзура ще се изправи срещу Словакия, а Парагвай срещу Нова Зеландия.

Марчело Липи пък прокле късмета на Италия, която отново не успя да вземе победа на Мондиал 2010 и вече е с две равенства. Световният шампион завърши 1:1 с Нова Зеландия, и селекционерът призна, че тимът му „не е показал много днес”.

„Нямахме късмет, и за пореден път, първият опит на съперника ни се оказа гол,” заяви Липи. „После се върнахме в релси, но това пак бе мач, който задължително трябваше да спечелим. Признавам, че не показахме много днес.”

За да се класира за следващия кръг, Италия трябва да победи Словакия в последния си мач от Група F. Равенство също на теория може да се окаже достатъчно, но за целта Нова Зеландия трябва да загуби от Парагвай, или да отбележи по-малко попадения от Скуадра Адзура.

Критиците на италианската игра наблягат най-вече на липсата на креативност в състава, и на Апенините стискат палци Андреа Пирло да се възстанови навреме за последната среща в четвъртък.

„Пирло със сигурност е много важен играч за нас, но той е контузен и не можем да го притискаме,” завърши Липи.

Италия – Нова Зеландия 1:1